Sierżant DNSów
Który system operacyjny zapewnia większy poziom bezpieczeństwa dla nietechnicznego użytkownika telefonu – Android czy iOS?
Wyniki ankiety
Oparte na 88 Głosów
Weź udział w ankiecie, wybierz swoją odpowiedź.
Dzień dobry,
Zastanawiam się…który, system zdaniem ekspertów Władców Sieci, jest bezpieczniejszy dla nietechnicznego użytkownika telefonów? Android czy iOS?
Udostępnij
6 Odpowiedzi
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby dodać nowy odpowiedź.
W przypadku zwykłego phishingu to oba systemy niestety są porównywalne, niestety w tym przypadku najsłabszym zabezpieczaniem jest sam użytkownik. Pęk kluczy Apple sprawdza adres strony a nie jej nazwę (jak robią to popularne managery haseł), więc jeśli uzytkownik nie będzie wprowadzał hasła na żadnych stronach a jedynie opierał się na pęku kluczy- wtedy jest bezpieczniejszy. Z drugiej strony na Androida też są managery haseł opierających się o https strony a nie o jej nazwę.
Jeśli mówimy o Pegazusie, to Apple (minimalnie) wygrywa. W większości przypadków po restarcie iPhone, Pegazusa trzeba wgrywać na nowo, a w Androidzie Pegazus (w większości) „przeżywa” restart urządzenia.
Na iOS nie zainstalujemy aplikacji z nieznanych źródeł, na Androidzie ta opcja jest domyślnie wyłączona (ale można włączyć), z resztą w sklepie AppStore jest dużo mniej „śmieciowych” aplikacji niż na Androidzie (co nie znaczy że nie ma ich wcale). Teoretycznie każda aplikacja może po aktualizacji stać się złośliwym oprogramowaniem.
Najsłabszym zabezpieczeniem każdego systemu jest użytkownik. Jednak ostatnie wydarzenia związane z Pegasusem przemawiają na korzyść iOS
Zgadzam się z poprzednikami,
jeżeli użytkownik nie klika jak „małpa” we wszystko co przyjdzie na email i sms to jest w miarę bezpieczny na jednym i drugim systemie.
Każda następna instalowana i już potem nigdy nie używana aplikacja to potencjalne niebezpieczeństwo.
Nie ma czegoś takiego, jak system 'idiotoodporny’.
Cokolwiek byś nie robił jako 'techniczny’, to 'nietechniczny’ i tak wlezie w coś miękkiego i pachnącego inaczej.
Większość 'nietechnicznych’ klika w co popadnie, nie sprawdzając, nie czytając, nie zastanawiając się…
W firmie AV dla phona to podstawa na dzień dzisiejszy. Blokada czegokolwiek, co się da w samym phonie, i blokada zmiany jakichkolwiek ustawień dla zwykłego użytkownika. Filtrowanie i wyłączenie usług, które mogą stworzyć potencjalne zagrożenie (właśnie chociażby samodzielna instalacja apek). Całkowite odseparowanie sieci dla urządzeń w sieci produkcyjnej już na poziomie urządzenia brzegowego. Reszta monitorowana.
Edukacja…
Generalnie wszystko zależy co ten „nietechniczny” na telefonie będzie robił.
Jeśli będzie mocno „nietechniczny” i będzie jedynie dzwonił i pisał – nie ma większej różnicy. Jeśli coś więcej to według mnie szala przeważa na korzyść iOS.
Moje doświadczenie jednak podpowiada, że użytkownik, który musi uczyć się obsługi nowego systemu (przejście z iOS na Android czy odwrotnie) popełni więcej błędów pod kontem bezpieczeństwa, niż ten korzystający z jednego systemu od dłuższego czasu.
Dla nietechnicznego i grzecznie obsługujące tylko zaufane oficjalne aplikacje oba systemy będą bezpiecznie dopóki nie zacznie się instalować śmieciowych aplikacji albo z nieznanych źródeł, ta opcja tylko w androidzie, warto też zabezpieczyć się antywirusem przynajmniej w przypadku androida ale nie zaszkodzi też w IOS.