[Aktualizacja: Stan na 28.12.2020 godzina 12:50 – konkurs rozstrzygnięty]

Gratulujemy zdobywcom nagród!

Wskazówka nr 1

Wskazówka nr 2

Już od pewnego czasu Mikołaj przeczuwał, że ten rok będzie inny…

Zmiany zachodzą wszędzie, dotknęły również kwaterę główną Świętego w Laponii.

Komunikacja z elfami w dobie dystansu społecznego musiała przejść cyfrową rewolucję.

Kartki zawierające dane dzieci, wraz z adresami i listą prezentów przestały wystarczać, bo i jak je wysłać mailem do kompletujących zakupy współpracowników.

Arkusze z Excelami zapanowały wszędzie, a że Laponia terytorialnie obsługuje Unię Europejską, niespodziewanie wybrzmiał temat RODO przy przetwarzaniu danych osobowych.

Wynajęci konsultanci doradzili zaszyfrowanie Excel’a z danymi osobowymi silnym algorytmem kryptograficznym – AES256 w trybie CBC.

Wykorzystany klucz szyfrujący służy tylko i wyłącznie do zabezpieczenia jednego pliku, uznano więc, że wektor inicjalizujący może być po prostu równy 0.

Jak w każdym nowocześnie zarządzanym biznesie, po rozważeniu ryzyk zdefiniowano procesy zarządzania dostępem do klucza szyfrującego.

Mikołaj zapisał klucz po wewnętrznej stronie czapki, z którą się nigdy nie rozstaje. Natomiast każdy z zaufanych elfów (kierowników liniowych), zarządzających magazynem z prezentami otrzymał po jednej piątej klucza (6 bajtów, co razem dało 30 bajtów). Ostatnie 2 bajty miał zapamiętać Mikołaj, wspominając coś, że skoro Excel jest na konkretny rok, to może…. ale to chyba nieważne. Elfy znane ze swojej solidności poukrywały klucze w różny, tylko sobie znany sposób.

W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i zgodności z dyrektywą EU, wszyscy wrócili do swoich bieżących zajęć.

Aż tu nagle….

Tak, bez zbędnego przedłużania – Mikołaj zgubił czapkę (a tak naprawdę to skutecznie ją spalił wchodząc przez komin). Nie przewidział, że tylko nieliczni w obrębie metropolii krakowskiej stosują się do zakazu wykorzystywania paliw kopalnych do ogrzewania domu.

Cóż, bezwzględna wiara w przestrzeganie prawa przez innych może być bolesna.

Elfy poproszone o dostarczenie zapasowych kopii klucza wymijająco stwierdziły, że „ta nowoczesna technologia kiedyś ich zgubi”.

Jak zwykle jedyna nadzieja w Tobie ekspercie bezpieczeństwa!

Spis poszczególnych skrytek, wraz z zaszyfrowaną bazą znajdziesz TUTAJ.

Odpowiednio skrytki to:

 • 1 – wiersz „Śnieg” z ukrytym tekstem
 • 2 – puzzle do rozwiązania
 • 3 – aplikacja na system Android – pozwalająca na odgadnięcie części klucza
 • 4 – kolęda w której Elf ukrył swoją część klucza
 • oraz zaszyfrowany plik Excel – który musisz odszyfrować.

  Twoje zadanie: znaleźć flagę potwierdzającą Twoje zwycięstwo w formacie: Elf{xxx} i przesłanie jej na info@wladcysieci.pl.

  Trzy pierwsze osoby, które prześlą poprawne odpowiedzi otrzymają nagrody: Dysk przenośny, słuchawki JBL lub Opaskę Mi Band 5.

  Powodzenia!