Windows Server Standard (Hyper-V) licencjonowanie
Cześć,
Znowu pytanie o licencjonowanie microsoft…
Windows Server Standard (powiedzmy 2019, czy 2022) – w standardzie dla roli Hyper-V można zainstalować max 2 VM Windows Server.
Pytanie co z pozostałymi systemami?
Czy linuxy również są ograniczone do 2 VM? Czy to ograniczenie dotyczy tylko OS Microsoftu?
9 Odpowiedzi
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby dodać nowy odpowiedź.
I przy okazji, jak się zasady licencjonowana, mają jak WinSRV działa jako wirtualna maszyna?
Przykładowo mam 32 rdzeniowy serwer, na którym działa np. Proxmos i w nim uruchamiam WinSRV z 12 rdzeniamia?
W takim przypadku, licencję muszę mieć na to co ma fizycznie serwer (32 core), czy co ma wirtualny serwer (12 core)?
Z materiałów Microsoft, to wygląda to tak, że trzeba zalicencjonować wszystkie fizyczne rdzenie, co jest zgodne z logiką, że tyle (max) możesz używać na tej fizycznej maszynie, więc trzeba zapłacić. Dodatkowo są sprzedawane w pakietach po 2lic_core lub 16lic_cor , co się sumuje, jest tez wymóg minimalnej ilości na fizyczny serwer.
Licencja std_server to 2 VM microsoft server, na 3-4 potrzeba 2 * więcej licencji, przy większej ilości taniej wersja Datacenter.
Fajnie się liczy przy dwuprocesorowych z active-active.
A w przypadku posiadania serwera 17-32 rdzeniowego, to wiem iż muszę mieć 2*16 core WinSRV. Tylko wtedy pytanie, jaką wtedy mam ilość VM? Dalej tylko 2, czy już 4? A może by mieć 4 VM na 32 rdzeniowym serwerze, muszę mieć 4x 16 core WinSRV?
Dzień dobry,
rozmawiałem w tej sprawie z Microsoftem.
Na jednym kluczu Win server Std lub datacenter możemy uruchomić jedną maszynę fizyczną bez żadnych ról, oprócz roli Hyper-v i dwie maszyny wirtualne tego samego Windowsa std z tym samym kluczem. Jeżeli chcemy więcej Windowsów, to dokupując jedną nową licencję (nowy klucz), znów możemy na tym samym hoscie fizycznym zainstalować dwie maszyny wirtualne Windows.
Linuxy i inne systemy bez ograniczeń.
Mam nadzieje, że to co napisałem jest czytelne i da się zrozumieć.
Ograniczenie 2VM dotyczy tylko WIN SCR – i to raczej nie jest ograniczenie tylko „bonus” 🙂 – instalując serwer „normalnie” na maszynie fizycznej w ramach licencji możesz uruchomić tylko taką 1 maszynę. Natomiast jeśli odpalasz Hyper-V to tak jak pisał JSA masz możliwość w ramach zakupionej licencji WIN SVR uruchomienia 2VM z WIN SVR.
Natomiast jeśli chcesz uruchomić na tym tylko same Linuxy to nie ma sensu kupować Windows Server Standard bo możesz sobie pobrać od MS darmowego Hyper-V Serwer i na nim to zrobić bez dodatkowych kosztów.
dokładnie, bezpłatny HyperV Server powinien załatwić sprawę, jest tylko trochę zabawy z ustawieniem dostępu do konsoli HyperV z innej maszyny.
Z tego co kojarzę, to jest zamiennie – ALBO 1 fizyczna maszyna, albo 2 licencje działające jako VM.
Win Server Std potrzebujemy, musimy uruchomić kilka aplikacji działających pod windą, a dodatkowo VM, z tym że one będą tylko linuxowe.
Jeśli zainstalujemy na nie więcej niż 16 rdzeniowym hoście WinSRV 2019-22 standard 16-core z rolą Hyper-V (konsola tekstowa lub graficzana i nic poza tym) to w ramach licencji mamy prawo do instalacji 2 x VM WinSRV 2019-22. Innych maszyn VM (Linux) na tym Hyper-V możemy położyć dowolną ilość. Jeśli chcemy więcej VM WinSRV 2019-22 to musimy kupić dodatkowe licencje serwerowe (standard lub datacenter).
Dzięki za odpowiedź.
Docelowo Win Srv będzie zainstalowany bezpośrednio na serwerze + dorzucona rola Hyper-V, w którym będzie działało kilka VM linuxowych (i tylko linux, żadnego windowsa).
Problem w tym, że nawet „partnerzy” microsoftu mają tutaj różne zdania – jedni mówią, że ograniczenie 2VM dotyczy tylko licencji na Windows Server, a drudzy że ograniczenie jest na 2VM niezależnie od systemu… i bądź tu mądry.