System do dokumentacji IT, wiki
Cześć,
Jestem ciekaw z jakich rozwiązań do dokumentacji IT korzystacie (najlepiej open-source)?
Chcemy uciec od excela (który i tak świetnie się sprawdza w niektórych rzeczach) – zastanawiałem się nad dokuwiki (pliki txt, bez bazy danych, masa wtyczek, ale trzeba nauczyć się składni, żeby to miało ręce i nogi) oraz BookStack (prosty edytor Wysiwyg, można wklejać tabelki z excela 🙂 ).
11 Odpowiedzi
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby dodać nowy odpowiedź.
To może i ja dorzucę coś od siebie. Fajnym rozwiązaniem jest np. VuePress, dlaczego? Bo dokumentacje można pisać w plikach MD, a silnik VUE konwertuje je na statyczne HTML’e. Niestety to rozwiązanie nie wspiera żadnego zarządzania dostępem, jedyne co w tej chwili przychodzi mi na myśl to zastosowanie htpasswd czyli za-hasłowanie przez htaccess.
Ciekawie też wygląda SeedDMS, zarządzanie dostępem na poziomie user’ów czy grup, możliwości upload/download plików i dokumentów, kontrola wersji dokumentów, listy kontroli dostępu czy obsługa wielojęzyczna :). Nie testowałem jeszcze, ale mam w planach testowo zainstalować i zobaczyć jak się będzie to sprawowało, ale juz raczej z czystej ciekawości.
nVision wprowadziło zmiany do Helpdeskowej „Bazy Wiedzy” i wpisy mogą być „wewnętrzne” co pozwala dawać artykuły zarówno pracownikom ogólnym jak i z działu IT. Minusem dla mnie jest ten edytor tych tekstów, no i to że cały helpdesk nie jest RWD, przez to na urządzeniach mobilnych jest tragedia.
Rozwiązań jest mnóstwo. Rozejrzyj się w swojej organizacji z czego jest korzystacie, bo to już może mieć możliwość prowadzenia wiki. Np GitLab ma taka opcje, a jeśli korzystacie np z MS Teams też są tam takie możliwości. Zanim postawisz kolejną maszynę serwis, sprawdź co masz i jakie ma to możliwości
Jeżeli używasz teraz Excela, to prawdopodobnie masz środowisko Office365, albo niedługo będziesz na nie migrował. W tym wypadku na początku najlepiej wykorzystać do tego usługi znajdujące się w nim. W Microsoft Teams masz moduł Wiki, możesz dołączać notatki OneNote czy także arkusze Excela a zarządzanie uprawnianiami masz już scentralizowane poprzez w AzureAD. Jeżeli to rozwiązanie będzie niewystarczające to dopiero wtedy zacznij się rozglądać za innymi produktami.
Mamy O365, ale dokumentację wolimy trzymać on-premise.
Ja u siebie postawiłem BookStack https://www.bookstackapp.com
Szukałem czegoś z w miarę czytelnym interfejsem.
Masz uprawnienia jeśli potrzebujesz. Osobiście podzieliłem na dostęp ogólny (dla pracowników) oraz po zalogowaniu (dostęp do zasobów dla administratorów).
Może interfejs BookStack,a jest czytelny, ale mi brakuje elastycznej zmiany szaty graficznej. Testowałem go i wielgachne lewe menu nie daje się zmniejszyć…a jak jeszcze z prawej będzie kolejna kolumna to na samą treść zostaje 30-40% szerokości strony. W przypadku rysunków czy schematów to trochę słabo wygląda. Może jestem stary i marudny. 🙂
Jeśli znasz jakiś sposób na zmniejszenie tego menu to mogę zmienić jeszcze zdanie o BookStack,u
Nie zastanawiałem się nad tym ale poszukam 🙂
Ja korzystam z OneNote 🙂
Jeżeli przypadkiem posiadasz Axence to Baza Wiedzy jest idealnym narzędziem. Abstrahując już od praw dostępu, widoczności dla poszczególnych grup osób czy łatwej możliwości edycji, Baza Wiedzy posiada jedną genialną cechę – połączenie z Help Deskiem. A co za tym idzie – możliwość bezpośredniego wklejania odnośnika do konkretnego artykułu bazy wiedzy dla użytkownika w aktualnym zgłoszeniu.
U nas dokuwiki jest wykorzystywane w trzech przypadkach.
Dokumentacja produktu dla użytkownika, dla programisty oraz dla administratora.
Bardzo fajny i łatwy edytor treści, może zajmować się tym nawet osoba niezaznajomiona z IT, możliwość zakładania kont/grup z dowolnymi uprawnieniami do odczytu, zapisu itd. Tak jak wyżej piszesz – multum wtyczek, z których akurat nie korzystamy, bo nie ma takiej potrzeby (prócz wtyczki do backupu), brak bazy danych i wszystko na ftp to też moim zdaniem plus.
Generalnie polecam. A najlepsze jest to, że nic nie trzeba przygotowywać, tylko bezpośrednio z panelu active.admin na hostingu nazwa.pl w kilku krokach się instaluje.
Cześć,
To jest dobre pytanie. Sam się zacząłem zastanawiać nad zmianą obecnej MediaWiki na coś bardziej dopasowanego do IT.
Tak na szybko znalazłem coś takiego https://sourceforge.net/projects/bluespice/
Może ktoś już tego używał?