Baza Wiedzy
Witam szanowne grono 🙂
Mam pytanie, jakiego programu czy systemu używacie w pracy by tworzyć wewnętrzną bazę wiedzy na temat dostępów, adresów etc. do firm które obsługujecie ? Bo wątpię że każdy pracownik ma wszystko w d… głowie 😉
Może oprócz magicznego pliku excel ktoś ma lepszy system katalogowania wiedzy 🙂
11 Odpowiedzi
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby dodać nowy odpowiedź.
Bardzo dobrze sprawdza się baza wiedzy z modułu HelpDesk Axence nVision 🙂
My jesteśmy właśnie na etapie migracji naszych artykułów do modułu Helpdesk, ale edytor wysiwyg jest jakiś taki toporny i trzeba w sumie pisać artykuły na nowo. Ale jest duży plus bo można ustawić czy dany artykuł bazy wiedzy ma być dostępny dla wszystkich pracowników czy tylko administratorów. Więc można tworzyć np. instrukcję logowania do MS Teams i tylko linkować pracownikom w wiadomościach :).
W prywatnej bazie wiedzy to trzymam w kilku miejscach, mam utworzonego własnego CMS’a wewnątrz mojej sieci i tam przechowuje swoje artykuły. Dodatkowo posiadam Evernote gdzie spisuje notatki „na gorąco” .
Ale w sumie dobrym sposobem na bazę wiedzy jest też (moim zdaniem) tworzenie artykułów w plikach Markdown a później przerabianie ich za pomocą VUEPRESS na swoistą bazę. Vuepress nadaje się świetnie do tworzenia dokumentacji, ale gdyby dobrze rozplanować rozkład artykułów to jako baza wiedzy też nie jest złym pomysłem.
Ja tam nawet zwykłej lupki nie widzę 😉 I jak dla mnie to wszystko mało przejrzyste jest. Możliwe kwestia przyzwyczajenia, ale jednak o wiele bardziej poręczny jest plik excel, przynajmniej dla mnie (szybkie wyszukiwanie np po adresie ip w całym skoroszycie) . Enova ma taki moduł może ?
Wyszukiwanie w bazie wiedzy nvision działa bardzo dobrze. Po wpisaniu frazy w pole wyszukiwanie jako pierwsze ukazują się zgłoszenia, co może być mylące, ale po przełączeniu na zakładkę artykuły, dzięki dokładnemu algorytmowi przeszukania łatwo jest odnaleźć interesujący nas artykuł, nawet gdy nie znamy tematu.
Faktycznie działa. Tylko u mnie akurat długo wyszukuje, ale nie dziwie się bo zgłoszenia przetrzepuje a tego jest dość sporo 😉
Głównie excel, ale powoli będę migrował (choć też nie wszystkie dane) do jakiegoś Bookstacka / MediaWiki czy innego systemu wiki.
Nie używam jednego softu do tego. Całość mam podzieloną na excel, onenote, nVision.
Pamiętam zdziwienie klienta jak mu notatki z hasłami w onenote zniknęły z systemu nieodwracalnie 😀 Ale jak to, przecież to niemożliwe itp…. panika i kopanie w mailach i papierkach by odkopać utracone hasła 🙂
Zaszyfrowane mocno skomplikowanym haslem otwarcia pliki w Word 2019, osobne dla zarzadzanych miejsc. Dla pewnosci – dane wrazliwe (loginy i passwordy) mam zapisane tam fontem o wielkosci numer 6. Aby sie dalo skopiowac z klawiatury, ale ni kuta nie udalo odczytac patrzac mi znad glowy, czy nawet siedzac w moim miejscu przed otwartym plikiem :DDDDD.
No i oczywiscie dostep do samego dysku, czy do samej maszyny – paranoicznie zabezpieczony. Tak na wypadek, gdyby czyjes lepkie raczki sie przkleily do mojej maszyny celem gwizdniecia owego „repozytorium” tych danych. Wtedy z bogiem – kupuje nowa masyzne, szybki restore z backupu i jade dalej z koksem :DDD
Czemu hasła przechowujesz w word’zie? Nie lepiej zainwestować w managery haseł ? Są płatne, ale i bezpłatne. Zależy co Ci bardziej odpowiada. DuO bezpieczniejsza metoda przechowywania haseł czy danych wrażliwych.
Jak korzystacie z aplikacji TEAMS, to zespoły mają zakładkę wiki. Łatwe w edycji i użytkowaniu jeśli wystarczy ci wersja uproszczona. Jak korzystasz z Gita lokalnie też możesz sobie coś takiego stworzyć. Warto przejrzeć aplikacje z których się obecnie korzysta, może posiadają już taka funkcjonalność