Starszy Szeregowy Sieci
Temperatura w serwerowni.
Wyniki ankiety
Oparte na 300 Głosów
Weź udział w ankiecie, wybierz swoją odpowiedź.
Udostępnij
19 Odpowiedzi
Zostaw odpowiedź
Musisz się zalogować lub zarejestrować aby dodać nowy odpowiedź.
Skrótowo to wygląda tak – Obowiązkowo mam 2 klimatyzatory (i tak powinno być w razie usterki jednego z nich) działające na przemian (przez 24h) w cyklu tygodniowym. To nie musi być tygodniowy harmonogram ale u mnie tak się jakoś przyjęło – poniedziałek rano – zmiana klimatyzatora. 🙂
Zbytnio „nie walczymy” z ciepłem. Temperatura w serwerowni (która jest za ścianą) wynosi około 24-26 st. C. (zależnie od temperatury otoczenia, m.in. . nasłonecznienia ściany budynku gdzie jest serwerownia). Gdy będzie ponad 27 st. C. wiatraki w serwerach zrobią się głośniejsze i wtedy reagujemy w ciągu dnia pracy. Ten dźwięk już się mimochodem wyłapie. 🙂
Nad całością czuwa system Posejdon. Gdy nas nie ma w pracy a coś by się stało dostajemy powiadomienia, że kontrolowane parametry środowiska w serwerowni „wyszły poza dopuszczalny zakres” (tzn. temperatura lub wilgotność powietrza, zalanie podłogi, przerwa w zasilaniu w energię elektryczną) – no i wtedy trzeba odpowiednio zareagować.
Osobna sprawa (ale to już nie ogarnia posejdon) to czujniki dymu nad każdą szafą i czujniki ruchu.
Ogólnie pomieszczenie ma taką pojemność cieplną, że w sezonie jesień-zima moglibyśmy obyć się bez klimatyzacji. Wystarczy trochę uchylone okno i wentylacja grawitacyjna a temperatura utrzymuje się na bezpiecznym poziomie.
Inny temat którego akurat nie mamy zrobionego to odzysk ciepła. Można by je wykorzystać np. do dogrzewania piwnicy (gdzie składuje się papierową dokumentację).
Nie mamy UPS-a przy klimatyzacji (jak kolega wcześniej wspomniał) z prostej przyczyny. Nie ma zasilania – to nie ma ciepła. Nie ma po co chłodzić serwerowni.
Po co to sobie zawracać głowę temperaturą w serwerowni 🙂 W kilku urzędach gmin i miast widziałem serwerownie w postaci klatki na końcu korytarza lub pomieszczenia za kratą w piwnicy . Można? Jak widać można. Na dodatek bezpiecznie, bo jakby coś piszczało lub się dymiło to każdy przechodzący korytarzem zaalarmuje informatyka. Oczywiście jeżeli urząd posiada takowego na etacie/umowie. 😀
Myślę że rozsądnym rozwiązaniem byłoby zdublowanie mocy klimatyzatora przewidzianej na serwerownię poprzez wstawienie drugiego urządzenia. W momencie uszkodzenia jednego z klimatyzatorów drugie urządzenie mogłoby pełnić rolę chłodzenia zapasowego. W zeszłym roku miałem przypadek awarii klimatyzatora. Dzięki temu rozwiązaniu cała sytuacja nie miała żadnego wpływu na działanie serwerowni. Warto też pomyśleć o monitorowaniu parametrów środowiskowych w serwerowni. Jeśli chodzi o temperatury to myślę że powinna się ona wahać w granicach od 18 do 22 stopni.
„Jaką temperaturę powinienem zapewnić w serwerowni” – to zależy od urządzeń. Jak już gips napisał producent urządzeń podaje temperaturę pracy, aczkolwiek optymalna temperatura w serwerowni wg mnie powinna się wahać pomiędzy 20-22 stopni Celsjusza 🙂
W naszej serwerowni staramy się utrzymać temperaturę w okolicy 20C. Posiadamy 2 klimy, z czego jedna (mniejsza) jest podpięta do UPSa.
No to na bogato. Tak powinno być że są dwie klimy, jedna zastępuje drugą podczas awarii, albo chociażby podczas serwisu (o czym też warto pamiętać że te urządzenia wymagają serwisu raz do roku;).
Problemem jest jeżeli klient nie chce dodatkowo inwestować w „serwerownię”, albo jest to kamienica zabytkowa gdzie nie zdobędziesz zgody na wiercenie 😀 Na pewno historii jest wiele 🙂
Z takich „krytycznych” przypadków to kiedyś widziałem „serwerownię” w pokoiku 3x4m (w sumie to archiwum/”serwerownia”), niezasłonięte okno, przez które latem ładnie słoneczko przygrzewało. Oczywiście we wszystkich pomieszczeniach była klimatyzacja, tylko nie tam 🙂
Jedyny sposób na jej schłodzenie to klima na minimum w pomieszczeniu obok i otwarte drzwi do „serwerowni”.
Też posiadamy dwie klimy z jednym sterownikiem. Temp 22. Jak już montuj to nie splity tylko kasetonoew lub podstropowe nad szafami.
A czego używacie do monitoringu Kolega pisał o posejdonie
Ja osobiście używam Vutlana
Wg producentów UPS akumulatory utrzymują parametry najdłużej jeśli są użytkowane w temp poniżej 25 C.
W naszych serwerowniach (4szt) utrzymujemy temp na poziomie 20-22C zależnie od warunków zewnętrznych.
Przy przekroczeniu 26C na którejś z czujek rozmieszczonych w kilku miejscach każdej serwerowni osoby odpowiedzialne dostają maila i powiadomienie na tel (sms lub głosowe)
od 21 do 23 stopnie powinno być optymalnie kwestia kosztów prądowych z powodu np. częste załączenia sprężarek związane z gabarytami pomieszczenia oraz możliwościami urządzenia
Oczywiście przy odpowiednim zaciemnieniu okien przed światłem słonecznym itp.
Warto rozważyć sytuację taki przykład gdy klimatyzator nadmuchuje zimne od przodu szafy gdzie urządzenia oddają ciepło i jak więc ciepłe powietrze z tyłu szafy wyrzucić na zewnątrz lub jakoś rozdzielić od tej zimnej strefy aby tak szybko się nie mieszała (niepotrzebna strata energii)
Uważam, że nie ma co zbytnio chłodzić serwerowni z prostego wyliczenia… ekonomicznego 😉 Urządzeniom to dużo nie pomoże, a po portfelu ciągnie mocno. Temperatura w okolicach 22-24 stopnie powinna być ok 🙂
Przykładowa temperatura moich dysków w QNAP-ie przy temperaturze w pomieszczeniu 21 stopni to 33-35 stopni. Przy temperaturze 24 stopnie w pomieszczeniu temperatura dysków rośnie do 40-42 stopni. Optymalna temperatura dla dysków nie powinna przekraczać 40 stopni. Ponadto jak poprzednicy mówili niezbędne są 2 klimatyzatory pracujące w trybie rotacyjnym zmieniające się co 24 godziny, najlepiej w godzinach rannych (żeby można było sprawdzić czy klimatyzator się włącza), oprócz tego polecam moduł SMS-owy do wysyłania powiadomień w przypadku podniesienia się lub zmniejszenia temperatury (po powróceniu temperatury do normy), lub podłączenie do sieci LAN i wysyłanie e-maili zamiast wiadomości SMS.
W praktyce stosuje temperatury 20-21 stopni – uważam, że to jest optymalne rozwiązanie. Warto jest posiadać czujnik z możliwością powiadamiania np. sms o temperaturach poniżej lub powyżej określonych progów, np. 17-23.
Myślę, że rozsądną temperaturą jest ok 22C. Jeśli masz możliwości techniczne i finansowe zrób klimatyzacje podstawową i zapas. Mogą działać naprzemiennie. W razie awarii masz czym chłodzić.
Witam
Osobiście pracując już w kilku firmach zauważyłem że temperatur w serwerowniach są przeważnie pilnowane aby nie schodzić poniżej 18 stopni a nie przekraczać 24 , według mnie temperatury na poziomie 20-22 są ok
Jeżeli możesz to zaprojektuj podłogę serwisową i nawiew szaf przez podłogę – będzie to sprawniej działać a podczas prac w serwerowni nie będzie wiać po karku podczas prac konserwacyjnych 😉
U mnie tak właśnie jest. A temperatury na obu redundantnych szafach klimatyzacyjnych wahają się między 22-24 stopnie. Kiedyś było stabilnie blisko 22 stopni, gdy korzystaliśmy z urządzeń chłodniczych za oknem. Natomiast gdy Dział Techniczny wprowadził w jednostce pozyskiwanie chłodu z gruntu amplituda drastycznie wzrosła.
Klimatyzatory tradycyjne posiadamy w PD poszczególnych budynków i tam zdecydowanie jest chłodniej – z powodu o wiele mniejszej ilości urządzeń aktywnych oraz mniejszej przestrzeni (góra dwie szafy, kilka m2 powierzchni).
@Patryk
Z tym dmuchaniem po karku przez klimę to prawda.
Nawiew zimnym powietrzem od spodu szafy – hmmm ciekawy pomysł.
Wskazówki co do warunków w serwerowni. Chyba każdy większy producent urządzeń do serwerowni do swoich produktów udostępnia zalecane warunki pracy.