Wstęp
Swoją przygodę z chmurą publiczną Azure może zacząć każdy niezależnie od tego, gdzie pracuje, jakiej wielkości jest to firma i czym się zajmuje. Aby postawić swoje pierwsze kroki wystarczy podstawowa wiedza z zakresu teleinformatyki, którą powinien posiadać każdy inżynier niezależnie od tego czy pracuje jako administrator, wdrożeniowiec, serwisant czy architekt. W portfolio znajdziemy bardzo proste usługi, których odpowiedniki uruchamiamy w naszych własnych centrach danych. Należą do nich choćby wirtualne sieci, bazy danych czy wirtualne maszyny. Znajdziemy także wiele zaawansowanych usług związanych z uczeniem maszynowym, konteneryzacją i wieloma innymi technologiami. Zanim jednak będziemy mogli z nich korzystać musimy posiadać konto w Microsoft Azure.
Tenant
Sposób działania Microsoft Azure, rozliczania opłat czy też utrzymywania tożsamości opiera się Azure Active Directory (AAD). Ten sam mechanizm wykorzystywany jest w usługach Microsoft365 (dawne Effice365). Gdy po raz pierwszy zakładamy konto w Azure to tworzony jest tak zwany tenant. Zazwyczaj pod tym określeniem kryje się dedykowana instancja AAD przeznaczona dla danej firmy. W dużych firmach często skonfigurowanych jest wiele tenant-ów. W Azure Active Directory przechowywane są informacje o użytkownikach, subskrypcjach, płatnościach. AAD stanowi zatem podstawę do utrzymywania tożsamości jak i prowadzenia rozliczeń z Microsoft.
Jak już wspomniałem tenant jest automatycznie zakładany wraz z każdym nowym kontem. Jeżeli jednak posiadamy już konto firmowe w ramach domeny, która jest zdefiniowana w AAD, to tenant nie zostanie założony. Oznacza to, że jeżeli chcemy korzystać z konta służbowego utrzymywanego w AAD, to musimy mieć odpowiednie uprawnienia nadane przez administratora. Także wszystkie koszty, które wygenerujemy, mogą być przypisane do rachunku firmy, a nie bezpośrednio do nas. Jeżeli uruchamiamy usługi, w celach prywatnych lub chcemy całkowicie prywatnie korzystać z Azure powinniśmy w trakcie rejestracji wykorzystać prywatny, a nie służbowy adres email.
Rejestracja
Wszystkimi usługami Azure możemy zarządzać za pomocą przeglądarki internetowej korzystając z interfejsu web. Znajduje się on pod adresem https://portal.azure.com. Logujemy się do niego naszymi poświadczeniami AAD. Na stronie logowania znajdziemy także odnośnik do kreatora tworzenia nowego konta, oraz powiązanego z nim tenanta. Aby utworzyć nowe konto musimy podać swój adres email albo numer telefonu, utworzyć hasło, wprowadzić datę urodzenia i kraj zamieszkania. Następnie musimy zweryfikować poprawność adresu email. Dzieje się to w standardowy sposób – na nasz adres wysyłana jest wiadomość email z kodem aktywującym, który musimy wpisać w formularz. Ponieważ usługi Azure nie są darmowe musimy ze swoim kontem powiązać także kartę kredytową lub debetową. Obciążana ona będzie płatnościami za zakupione przez nas usługi.
Większość usług w Azure jest płatna. Microsoft, aby zachęcić nas do zapoznania się z nimi przekazuje na nasze konto równowartość 200$. Pamiętajmy jednak, że nie za wszystkie usługi zapłacimy wykorzystując te kredyty.
Subskrypcje
Gdy mamy już utworzonego tenanta oraz konto w Azure, zanim zaczniemy tworzyć swoje pierwsze usługi musimy jeszcze zakupić subskrypcję. Subskrypcja jest to umowa pomiędzy nami a Microsoftem na świadczenie usług. Definiuje ona obowiązki i prawa obu stron. Jak to zwykle w takich usługach bywa umowa licencyjna jest długa i napisana dość skomplikowanym prawniczym językiem. Niestety nie mamy możliwości jej negocjacji, dlatego albo zgadzamy się na warunki, które narzuca nam Microsoft, albo rezygnujemy z korzystania z chmury publicznej. Z subskrypcją powiązany jest także nierozłącznie sposób płacenia za usługi. Większość osób korzysta z rozliczania w modelu pay-as-you-go (PAYG). Polega on na tym, że koszt utrzymania naszych usług zliczany jest przez Microsoft na bieżąco, a na koniec okresu rozliczeniowego wystawiana jest tam zbiorcza faktura. Płatność pobierana jest z powiązanej z daną subskrypcją karty płatniczej. Jest to bardzo wygodny i prosty sposób rozliczania, jednakże gdy nie potrafimy odpowiednio monitorować i szacować kosztów może nas on słono kosztować. Niestety jako małe firmy, czy użytkownicy indywidualni nie mamy wyboru innych typów subskrypcji, które są przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw. Mogą one korzystać choćby z modelu usług przedpłaconych, rezerwując sobie dedykowane zasoby pod wskazane usługi płacąc za nie z góry. Uzyskują wtedy korzystne rabaty. W ramach subskrypcji firmowych przedsiębiorstwa mogą także przepisywać swoim pracownikom pule kredytów, które pozwolą im uruchamiać usługi we własnym zakresie. Kosztami zaś będzie obciążane za to bezpośrednio firma.
W ramach pojedynczego tenanta możemy zdefiniować wiele subskrypcji. Korzystają na tym przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które mogą w ten sposób optymalizować koszty wykorzystania chmury publicznej do własnych celów.
… [Trackback]
[…] Read More on that Topic: wladcysieci.pl/2021/10/19/pierwsze-kroki-w-azure/ […]
… [Trackback]
[…] Find More to that Topic: wladcysieci.pl/2021/10/19/pierwsze-kroki-w-azure/ […]