Wstęp

Swoją przygodę z chmurą publiczną Azure może zacząć każdy niezależnie od tego, gdzie pracuje, jakiej wielkości jest to firma i czym się zajmuje. Aby postawić swoje pierwsze kroki wystarczy podstawowa wiedza z zakresu teleinformatyki, którą powinien posiadać każdy inżynier niezależnie od tego czy pracuje jako administrator, wdrożeniowiec, serwisant czy architekt. W portfolio znajdziemy bardzo proste usługi, których odpowiedniki uruchamiamy w naszych własnych centrach danych. Należą do nich choćby wirtualne sieci, bazy danych czy wirtualne maszyny. Znajdziemy także wiele zaawansowanych usług związanych z uczeniem maszynowym, konteneryzacją i wieloma innymi technologiami. Zanim jednak będziemy mogli z nich korzystać musimy posiadać konto w Microsoft Azure.

Tenant

Sposób działania Microsoft Azure, rozliczania opłat czy też utrzymywania tożsamości opiera się Azure Active Directory (AAD). Ten sam mechanizm wykorzystywany jest w usługach Microsoft365 (dawne Effice365). Gdy po raz pierwszy zakładamy konto w Azure to tworzony jest tak zwany tenant. Zazwyczaj pod tym określeniem kryje się dedykowana instancja AAD przeznaczona dla danej firmy. W dużych firmach często skonfigurowanych jest wiele tenant-ów. W Azure Active Directory przechowywane są informacje o użytkownikach, subskrypcjach, płatnościach. AAD stanowi zatem podstawę do utrzymywania tożsamości jak i prowadzenia rozliczeń z Microsoft.

Jak już wspomniałem tenant jest automatycznie zakładany wraz z każdym nowym kontem. Jeżeli jednak posiadamy już konto firmowe w ramach domeny, która jest zdefiniowana w AAD, to tenant nie zostanie założony. Oznacza to, że jeżeli chcemy korzystać z konta służbowego utrzymywanego w AAD, to musimy mieć odpowiednie uprawnienia nadane przez administratora. Także wszystkie koszty, które wygenerujemy, mogą być przypisane do rachunku firmy, a nie bezpośrednio do nas. Jeżeli uruchamiamy usługi, w celach prywatnych lub chcemy całkowicie prywatnie korzystać z Azure powinniśmy w trakcie rejestracji wykorzystać prywatny, a nie służbowy adres email.

Rejestracja

Wszystkimi usługami Azure możemy zarządzać za pomocą przeglądarki internetowej korzystając z interfejsu web. Znajduje się on pod adresem https://portal.azure.com. Logujemy się do niego naszymi poświadczeniami AAD. Na stronie logowania znajdziemy także odnośnik do kreatora tworzenia nowego konta, oraz powiązanego z nim tenanta. Aby utworzyć nowe konto musimy podać swój adres email albo numer telefonu, utworzyć hasło, wprowadzić datę urodzenia i kraj zamieszkania. Następnie musimy zweryfikować poprawność adresu email. Dzieje się to w standardowy sposób – na nasz adres wysyłana jest wiadomość email z kodem aktywującym, który musimy wpisać w formularz. Ponieważ usługi Azure nie są darmowe musimy ze swoim kontem powiązać także kartę kredytową lub debetową. Obciążana ona będzie płatnościami za zakupione przez nas usługi.

Ekran logowania do Microsoft Azure wraz z odnośnikiem do utworzenia nowego konta

Większość usług w Azure jest płatna. Microsoft, aby zachęcić nas do zapoznania się z nimi przekazuje na nasze konto równowartość 200$. Pamiętajmy jednak, że nie za wszystkie usługi zapłacimy wykorzystując te kredyty.

Subskrypcje

Gdy mamy już utworzonego tenanta oraz konto w Azure, zanim zaczniemy tworzyć swoje pierwsze usługi musimy jeszcze zakupić subskrypcję. Subskrypcja jest to umowa pomiędzy nami a Microsoftem na świadczenie usług. Definiuje ona obowiązki i prawa obu stron. Jak to zwykle w takich usługach bywa umowa licencyjna jest długa i napisana dość skomplikowanym prawniczym językiem. Niestety nie mamy możliwości jej negocjacji, dlatego albo zgadzamy się na warunki, które narzuca nam Microsoft, albo rezygnujemy z korzystania z chmury publicznej. Z subskrypcją powiązany jest także nierozłącznie sposób płacenia za usługi. Większość osób korzysta z rozliczania w modelu pay-as-you-go (PAYG). Polega on na tym, że koszt utrzymania naszych usług zliczany jest przez Microsoft na bieżąco, a na koniec okresu rozliczeniowego wystawiana jest tam zbiorcza faktura. Płatność pobierana jest z powiązanej z daną subskrypcją karty płatniczej. Jest to bardzo wygodny i prosty sposób rozliczania, jednakże gdy nie potrafimy odpowiednio monitorować i szacować kosztów może nas on słono kosztować. Niestety jako małe firmy, czy użytkownicy indywidualni nie mamy wyboru innych typów subskrypcji, które są przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw. Mogą one korzystać choćby z modelu usług przedpłaconych, rezerwując sobie dedykowane zasoby pod wskazane usługi płacąc za nie z góry. Uzyskują wtedy korzystne rabaty. W ramach subskrypcji firmowych przedsiębiorstwa mogą także przepisywać swoim pracownikom pule kredytów, które pozwolą im uruchamiać usługi we własnym zakresie. Kosztami zaś będzie obciążane za to bezpośrednio firma.

W ramach pojedynczego tenanta możemy zdefiniować wiele subskrypcji. Korzystają na tym przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które mogą w ten sposób optymalizować koszty wykorzystania chmury publicznej do własnych celów.