Zastanawiasz się pewnie, dlaczego warto znać choć jeden język programowania, nawet jeśli nie planujesz kariery jako programista? Czy umiejętność programowania może mi się przydać? A co jeżeli już próbowałeś i się do programowania zraziłeś?

W dzisiejszym świecie technologia otacza nas ze wszystkich stron. Zaczynając od smartfonów, przez komputery, a kończąc na inteligentnych urządzeniach domowych – wszędzie tam, gdzie jest elektronika, jest również kod. Zrozumienie podstaw programowania daje Ci pewien wgląd w to, jak te urządzenia działają, co z kolei pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Umiejętność programowania daje nieocenioną umiejętność rozwiązywania problemów. Nauczysz się myśleć logicznie, analizować złożone sytuacje i dzielić je na mniejsze części, które łatwiej rozwiązać. To przełoży się nie tylko na kompetencje techniczne, ale także na zdolność radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.

Warto też wiedzieć, że nawet podstawowa wiedza o programowaniu może otworzyć przed Tobą wiele drzwi zawodowej kariery. Znajomość języka programowania może być dodatkowym atutem w CV, bez względu na branżę, w której pracujesz. Coraz więcej firm poszukuje interdyscyplinarnych inżynierów z wieloma umiejętnościami, nie tylko z wąskiej wyuczonej specjalizacji. Branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na rynku pracy. Nawet jeśli nie chcesz być programistą, podstawowa znajomość kodowania może pomóc Ci w komunikacji z zespołem technicznym lub lepszym zrozumieniu technologii, z której korzysta Twoje przedsiębiorstwo.

Dlaczego Python?

Python, choć jest uniwersalnym językiem programowania, zdobył niebywałą popularność w dziedzinie automatyzacji sieci, czy szerzej automatyzacji infrastruktury teleinformatycznej. Ale dlaczego właśnie ten język stał się tak chętnie wybierany przez specjalistów i dlaczego miałbyś go wybrać na start swojej przygody z programowaniem?

Przede wszystkim Python charakteryzuje się prostotą i czytelnością. Jego składnia jest przejrzysta i zwięzła, co czyni go idealnym dla początkujących. Zamiast tracić czas na zrozumienie zawiłych struktur kodu, możesz skupić się na nauce podstaw i efektywnym rozwiązywaniu problemów. W wielu przypadkach to, co w innych językach wymaga wielu linii kodu, w Pythonie jest wyrażone w kilku, co czyni proces nauki bardziej satysfakcjonującym. Drugą kwestią jest bogata biblioteka standardowa Pythona oraz ogromna ilość dostępnych bibliotek zewnętrznych. Dla specjalistów sieciowych kluczowe są takie narzędzia jak Netmiko, NAPALM czy Ansible, które zostały stworzone właśnie z myślą o automatyzacji sieci. Dzięki nim z łatwością można nawiązać połączenie z urządzeniami sieciowymi, przesyłać konfiguracje czy zbierać dane. Równie ważna jest wszechstronność Pythona. Język ten nie ogranicza się tylko do automatyzacji sieci. Można w nim tworzyć aplikacje webowe, analizować dane, a nawet tworzyć sztuczną inteligencję. Dzięki temu, ucząc się Pythona, nie skazujesz się na jedną ścieżkę kariery – masz otwarte drzwi do różnych specjalizacji w branży IT.

Nie można też zapomnieć o ogromnej społeczności skupionej wokół Pythona. Na forach, grupach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych można znaleźć odpowiedzi na prawie każde pytanie dotyczące języka. Wiele problemów, które napotkasz na początku swojej drogi, zostało już rozwiązanych przez innych – wystarczy tylko skorzystać z dostępnej wiedzy. Python to język, który łączy w sobie prostotę z potężnymi możliwościami, czyniąc go idealnym wyborem dla tych, którzy chcą wkroczyć w świat automatyzacji.

Jak uczyć się programowania w Python?

Nauka programowania może dla wielu osób wydawać się przytłaczająca. Na szczęście istnieją skuteczne metody i bogate źródła wiedzy, które pomogą Ci osiągnąć sukces w tym obszarze. Jak więc się uczyć i gdzie szukać odpowiednich informacji?

 1. Zapomnij o programowaniu ze studiów

  Prawdopodobnie nie jest to twoja pierwsza przygoda z programowaniem. Jeżeli ukończyłeś studia z zakresu teleinformatyki na pewno programowanie wchodziło w skład przedmiotów, które trzeba było zaliczyć. Niestety, programowanie, którego zapewne uczyłeś się na studiach niewiele ma wspólnego z praktycznym programowaniem w szczególności związanych z automatyzacją infrastruktury teleinformatycznej. Programowanie na studiach, jak wynika z moich obserwacji i doświadczenia, to przede wszystkim zadania z algorytmiki a niejednokrotnie także rozwiązywanie zadań matematycznych za pomocą napisanych programów. Pisanie skryptów do automatyzacji jest o wiele prostsze, nie wymaga specjalistycznej wiedzy matematycznej, a co najważniejsze z punktu widzenia osoby programującej – jest przydatne i rozwiązuje konkretne problemy.

 2. Wybierz swój punkt startowy

  Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę. Zacznij od języka, który jest przyjazny dla początkujących, takiego jak Python, który jak wcześniej wspomniano, charakteryzuje się czytelnością i prostotą. Daje to solidne podstawy, które potem możesz rozwijać w innych kierunkach. Nie musisz też od razu stosować zaawansowanych funkcji wbudowanych w język. Skup się na podstawach.

 3. Kursy online

  Internet obfituje w kursy dotyczące programowania – zarówno płatne, jak i darmowe. Platformy takie jak Codecademy, Udemy czy Coursera oferują wiele treści, od podstawowych kursów dla początkujących po bardziej zaawansowane. Wiele z nich to interaktywne lekcje, które pozwolą Ci na praktyczne zastosowanie nowo nabytej wiedzy. Szukając odpowiedniego dla siebie szkolenia pamiętaj, że obok naprawdę wartościowych produktów znajdziesz wiele niskiej jakości szkoleń.

 4. Książki i e-booki

  Nie zapominaj o tradycyjnych źródłach wiedzy. Wiele klasyków programowania jest dostępnych w formie drukowanej. Choć technologie się rozwijają, podstawowe koncepcje często pozostają niezmienne.

 5. Projekty praktyczne

  To moja ulubiona kategoria. Nie ma lepszego sposobu nauki niż praktyka. Zacznij od prostych projektów, takich jak odczytywanie i parsowanie danych z urządzeń, a potem przejdź do bardziej skomplikowanych aplikacji. To pozwoli Ci zrozumieć, jak działają różne elementy kodu w praktyce.

 6. Grupy i społeczności

  Dołącz do lokalnych grup programistycznych lub forum online, takich jak Stack Overflow. Są to miejsca, w których możesz zadawać pytania, wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od innych. Wspólne rozwiązywanie problemów to doskonała okazja do nauki.

 7. Nie zniechęcaj się

  Nauka programowania jest wyzwaniem i napotkasz na swojej drodze przeciwności. Ważne jest, aby nie zniechęcać się, ale traktować błędy jako część procesu nauki.

Pamiętaj, że każdy programista, niezależnie od swojego obecnego doświadczenia, kiedyś zaczynał od zera.

 

Zadanie:

Rozbuduj poniższy skrypt tak, aby pobierać informację z trzech zdefiniowanych przez Ciebie urządzeń, a nie z jednego. Spróbuj rozwiązać zadanie na co najmniej dwa sposoby.

import netmiko

router = {
’device_type’: 'cisco_ios’,
’host’: '172.16.1.201′,
’username’: 'cisco’,
’password’: 'cisco’,
’secret’: 'cisco’, # optional, defaults to ”
}

try:
polaczeniessh = netmiko.ConnectHandler(**router)

wynik = polaczeniessh.send_command(’show interface Loopback100′, use_textfsm=True)
print(wynik)
print(type(wynik[0]))
print(wynik[0][’ip_address’])
polaczeniessh.disconnect()
except netmiko.exceptions.NetmikoTimeoutException as e:
print(„Nie moge sie polaczyc: ” + str(e))